Pagalba po plastinės operacijos. Ką siūlo klinikos, ir ko iš tikrųjų reikėtų?

Pagalba po plastinės operacijos

Visuomenėje vyrauja daug stereotipų, susijusių su plastinėmis operacijomis. Neretai jos vertinamos su atsainia šypsena „pasigražino“. Tačiau ne veltui estetinės operacijos vadinamos „operacijomis“ – tai visų pirma intervencija į žmogaus kūną. Ir dažnai gan drastiška. Pavyzdžiui, veido operacija gali trukti penkias valandas ir ilgiau. Pacientas visą tą laiką būna bendrinėje nejautroje.

Panašiai tiek trunka viena sudėtingiausių, kraujagyslių šuntavimo, operacija. Po jos taikoma kompleksinė reabilitacija, o pacientas susitinka su ne vienu specialistu, tam tarpe ir psichologu. Vienas svarbiausių aspektų – gyvensenos pokyčiai, nukreipti į sveiką mitybą ir fizinį aktyvumą. Esant poreikiui dirbama ir su lėtinio streso įveikimu.

Plastinės chirurgijos klinikose, įprastai pacientai namo iškeliauja po paros ar dviejų jei buvo atlikta sudėtingesnė operacija, tarkim, pilvo plastika. Vėliau su operavusiu gydytoju, susitinka perrišimų metu. Ar to užtenka? Kalbamės su visiškai naują paslaugą Lietuvoje pristatančios „DermaSurgic” vadove Laura Labunskaite–Vikšraite.

Sakykite prašau, kodėl periodas po plastinių operacijų toks svarbus? 

Laikas po plastinės operacijos prilygsta grįžimui su kūdikiu ant rankų.

Penkerius metus stebėjau šiuos procesus iš arti: bendravau su pacientais, ieškojome sisteminių sprendimų, kaip užtikrinti sklandžią pooperacinę slaugą namuose, užbėgti už akių galimoms komplikacijoms.

Plastinės chirurgijos klinikos visą dėmesį skiria operacijos kokybei, tačiau reabilitacinis laikotarpis, atsigavimas po operacijos ne mažiau svarbus, todėl mes įdiegėme šią paslaugą intervencinės dermatologijos klinikoje.

Sudarėme medicininių paslaugų paketus ir dirbame su pacientais tiek prieš plastines operacijas, tiek po jų. Tai vienodai svarbūs etapai. Subūrėme komandą, kurią sudaro įvairių sričių specialistai. Įsigijome naujausią įrangą, lazerius.Įvedėme injekcinius biostimuliantus tiek prieš plastines operacijas, tiek „anti-aging“ procesams suvaldyti. Mat tinkamai paruošus kūną ir gijimas spartesnis, randai mažesni, komplikacijų rizika menkesnė.

Stengiamės lydėti pacientą visos kelionės metu, o pagrindinis mūsų tikslas – kad būtų pasiektas maksimalus rezultatas, kurio vien operacija neįmanoma užtikrinti. Tarkim atlikus pacientei veido patempimą, ji lyg ir patenkinta, tačiau yra pasimetusi dėl kūną užgriuvusios menopauzės: skysčių sankaupos, sulėtėjusios kraujotakos; mitybos, judėjimo, poilsio disbalanso kasdienybėje ir to atspindžio išorėje.

Be to, jau vien peržvelgus kokios diskusijos ir kiek klausimų kylą tiek prieš, tiek po plastinių operacijų akivaizdu, kad tai svarbi sritis daugeliui.

Ar jūs norite pasakyti, kad norint, pavyzdžiui, gražesnės krūtinės, vien plastinės operacijos neužtenka? 

Chirurgas toli gražu ne viską gali pasiekti. Intervenciją į kūną gana grubus procesas. Todėl iki galo viską delikačiai ir estetiškai atlikti tiesiog neįmanoma.

Pavyzdžiui, atliekant riebalų nusiurbimą naudojama palygint didelė siurbimo kanulė ir gali atsirasti kūno nelygumai. Dėmesio reikalauja ir oda, kuri gali suglebti, atsipalaiduoti. Mes įsigijome minimaliai intervencini lazerį, specialistų vadinamą odos stangrinimo ateitimi. Dirbame su plauko plonumo šviesolaidiniu Endolift lazeriu, kuris pagerina operacijos metu pasiektus rezultatus: patempią odą, ji tampa elastingesnė, stangresnė, lazeris tuo pačiu padeda išskaidyti perteklinius riebalus, kurių negalėjo pasiekti chirurgas. Papildomai taikomas limodrenažas, kavitacijos procedūros, atliekami masažai. Blukinami randai, kartais prireikia ir užpildų.

Apibendrinant, po operacijos teikiamos kompleksinės paslaugos, tam tarpe sudaromas ir gyvensenos korekcijos planas, judėjimo – laikysenos rekomendacijos, kad rezultatu pacientas džiaugtųsi ilgus metus.

O grįžtant prie jūsų klausimo dėl krūtinės pakėlimo, tai visų pirma jos rezultatas priklauso nuo to, kaip pasiruošite operacijai, tam tarpe ir žalingų įpročių kontrolė, bei kokia priežiūra bus po operacijos.

Labai svarbu tinkamai prižiūrėti žaizdas ir jas profesionaliai perrišti, stebėti ar nesikaupia skysčiai, kaip gija mėlynės, ne mažiau svarbi ir jūsų psiochoemocinė sveikata, o vėliau ir tai, kad randas būtų kuo mažiau matomas. Galiausiai, pacientams kyla begalė klausimų, į kuriuos chirurgas ne visada turi laiko atsakyti.

Pabrėžiate pasiruošimą plastinei operacijai. Ką turite omenyje? Dažniausiai juk žmonėms rūpi rasti patikimą plastikos chirurgą. 

Be abejonės, savo sritį gerai išmanančio profesionalo pasirinkimas ypatingai svarbus. Bet galutinis rezultatas priklauso ne tik nuo jo pastangų. Visų pirma jūs pats turite pasirūpinti savimi ir savo sveikata.

Jūs turite būti sveikas ir emociškai pasiruošęs. Todėl visų pirma siūlome pasikonsultuoti su fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja, kuri atliks kraujo tyrimus ir įvertins jūsų organizmo būklę. Tai padeda diagnozuoti įvairias ligas dar ankstyvoje jų formavimosi stadijoje, išvengti komplikacijų operacijų metu ir palengvinti gijimą.

Tuomet rekomenduojame susitikti su gyvensenos medicinos gydytoja, kuri aptars tyrimų rezultatus ir įvertins jūsų dabartinį gyvenimo būdą bei sudarys individualų sveikos gyvensenos korekcijos planą.

Jums taip pat gali būti sudaryta intraveninės terapijos programa, kad jūsų organizmas būtų papildytas trūkstamais vitaminais, maistinėmis medžiagomis, skysčiais, elektrolitais ir antioksidantais. Kai kuriais atvejais gali būti skirtos įvairios fizioterapijos procedūros.

Mat kuo jūsų organizmas sveikesnis, oda elastingesnė, raumenų tonusas ir bendra savijauta geresnė, tai jog neturite antsvorio, tuo ir chirurgo darbas lengvesnis, kaip ir rezultatas bei po operacinis gijimas.

Kalbant apie pooperacinę priežiūrą, ar omenyje turimas tik perrišimas ar siūlų traukimas? 

Tinkama slauga labai svarbi, ypač pirmosiomis savaitėmis, siekiant užkirsti kelią komplikacijoms: perrišimai, limfos drenažas rankomis, kompresinis limfodrenažas, judesio terapija. Sveikatinimo procedūros –taip pat labai svarbus gijimo elementas.

Sugijus žaizdoms reikalinga vėlyvoji priežiūra, apie kurią, deja, ne visi pagalvoja. Tam pasitelkiama vakuumo, radijo dažnio, kavitacijos, elektromagnetinio lauko ir bangų bei šviesos, IPL, CO2 odos atjauninimo procedūros, kurios pasitelkiamos siekiant užfiksuoti ir prailginti plastinės chirurgijos operacijos metu pasiektą rezultatą. 

Dar mažiau Lietuvoje kalbama apie viso kūno balansą. Juk harmoningam veidui neužtenka pakelti akių vokus. Kūnas netampa proporcingai gražus vien nusiurbus riebalus nuo pilvo ir vidinės šlaunų pusės ir ar pakėlus krūtinę.

Nėra vienos stebuklingos priemonės, nėra vieno stebuklingo vaisto ir jūsų kūnas netaps tobulas po plastinės operacijos – būtinas kompleksinis požiūris ir kompleksinės procedūros.

Jeigu kažkuriai kūno vietai būtina chirurginė intervencija, tai kitas galima patobulinti šiuolaikinio mokslo siūlomomis priemonėmis: nuo įvairių aparatinių procedūrų iki injekcinių ar lazerinių, intervencinių. Pavyzdžiui su Endolift lazeriu galima išspręsti paakių problemas, kurios gana sudėtingos ir plastinei chirurgijai. Kaip ir veido riebalų kišenės, kurios pirmiausia sudarko apatinio žandikaulio liniją.

Kaip banaliai beskambėtų, tačiau labai svarbi ir tinkama mityba, fizinis aktyvumas. Kūnas yra vientisas organizmas ir negalima dirbti tik su viena sritimi.

Apibendrinant, plastikos chirurgas sprendžia vieną, konkrečią problemą – o mes įprasminame jo atliktą darbą. 

Šis naujas požiūris į oriai senstantį žmogaus kūną dar tik skinasi kelią. Ar turite ir daugiau planų?

Moters sveikata ir grožis po menopauzės – visiškai apleista sritis. Šiuo metu dedame visas pastangas, kad galėtume sukurti patrauklias darbo sąlygas specialistui (-ei), ginekologei (-ui), kuris gebėtų dirbti su hormonine sistema. Prasidėjus meno pauzei moters organizmas patiria kolosalius pokyčius, tam tarpe nukenčia minkštieji audiniai, oda, prastėja kraujagyslių būklė, limfos tekėjimas. Senėjimas įgauna pagreitį ir išvaizda to veidrodis.

Mūsų gyvenimo trukmė vis ilgėja. Ir gyvenimas ties 50 metų riba nesibaigia. Mes esame aktyvios, siekiame ne tik karjeros, bet ir asmeninės laimės. Todėl ir medicina, estetikos ir plastikos procedūros turi užtikrinti mums kokybišką gyvenimą tiek, kiek mes to norėsime. Ne tik jaunystėje.